Clothes

Gothic Lolitka

25. ledna 2009 v 20:37 | Lili
Autor: Dryu
Přeloženo z: Wikipedia

Gothic Lolita nebo také "GothLoli" je subkategorie "Lolita módy", módy ulice převážně japonských dívek a v menší míře mužů a mladých žen.
Móda Lolitek zdůrazňuje Viktoriánský styl a Edwardianskou módu dívčího oblékání a často směřuje k imitaci vzhledu viktoriánských porcelánových panenek. Jako jeden z vlivů na Gothické Lolity je definováno i období rokoka. GothLoli používá estetiku gothické módy a "podětšťuje ji" pěkným Lolita stylem.
Gothické Lolity jsou proslavené pro své různé podoby. Jiné kategorie zahrnují "Classic Lolity" ,která často vypadá více dospěle a obsahuje více statických barev a květinové vzory. "Sweet Lolity" ,která je rozpoznatelná podle dětských pastelových barev a roztomilých potisků.

Styl
Gothic Lolita styl se obvykle vyznačuje kombinací černé a bílé barvy, často černá s bílými lemy.
Sukně jsou po kolena a mohou mít krinolínu nebo spodnici, aby vypadali mohutnější. Jako v mainstreamové japonské módě, jsou populární podkolenky. Velmi časté jsou také bílé nebo černé punčochy, dětské boty nebo glády vzhled kompletují.
Zdobené, nařasené nebo krajkami lemované Viktoriánské halenky jsou také velmi populární v řadách Gothic Lolitek. Modely jsou většinou cudné a nesmělé, někdy s dlouhými lemovanými rukávy nebo halenky s rolákem.
Některé příklady mohou zahrnovat mini kloboučky nebo cylindry, slunečníky a krajkové závojíčky. Převážně černá nebo bílá, pokrývka hlavy se může skládat z pásek do vlasů s třásněmi, pentlemi, krajkami nebo mašličkami, klasické čelenky do vlasů ve tvaru koňské podkovy s mašlí nebo někdy i čepeček.
Vlasy sou často natočeny do loken, popřípadě se nosí paruka s loknami, aby byl docelen vzhled porcelánové panenky. Nejpopulárnější barvy vlasů jsou blond a černá.
Vzhled Gothic Lolitek může být dotvořen dalšími doplňky jako kabelkami nebo jinými taštičkami, někdy ve tvaru netopýrů, rakví a krucifixů, stejně jako nápadnými kapesními knihami, kapesními hodinkami a krabicemi na klobouky. Medvídci nebo jiná plyšová zvířata jsou také časté a některé firmy vyrábějí speciální "gothic" plyšové medvídky z černé kůže nebo PVC. Hodně Lolitek vlastní tzv. Super Dollfies (panenka, která je vyráběna tak, aby byla anatomicky reálná, výška panenky je obvykle 60 cm - pozn. přkl.) starají se o ně a oblékají je do stylu.

Historie
Typický GothLolita styl vzniká někdy okolo roku 1998 a v roce 2001 se stává více dostupným v různých buticích a některých významných obchodních domech. Někteří pozorovatelé se domnívají, že jde o reakci na subkulturu "Kogal" (jde o subkulturu dívek a mladých žen urbanizovaného Japonska, jeden z několika typů tak zvaných Gyaru - pozn.překl.) ačkoli lidé, kteří se pohybují okolo módy s tím mohou nesouhlasit. Popularita GothLolitek jako velmi výrazného stylu a komunita okolo něj dosáhla v letech 2004 a 2005 vrcholu v Tokiu. Nyní se usadil jako jeden z mnoha "alternativních" stylů mladých. Mana, zakladatel, leader a kytarista visual kei (odkazuje na hnutí japonských hudebníků, které je charakterizováno používáním výstředního, někdy velmi barvitého vzhledu. To obvykle zahrnuje zvláštní make-up, neobvyklé účesy a propracované kostýmy - pozn. přkl.) laděné kapely Malice Mizer, která je velmi ceněna pro napomáhání popularizace Gothic Lolita mody, vytvořil termíny "Elegant Gothic Lolita" (EGL) a "Elegant Gothic Aristokrat" (EGA), aby mohl pojmenovat styl jeho vlastního módního labelu, Moi-meme-Moitié, který vznikl v roce 1999. Mezi dalšími postavy, které ovlivňují Gothic Lolita scénu, patří zpěvačka Kana, která často pózuje pro magazíny spojené s GothLoli módou, a Mitsukazu Mihara, který nakreslil prvních osm přebalů Gothic & Lolita Bible.

"Lolita"
Ačkoli pojem "Lolita" je odkazem k slavnému románu Vladimíra Nabokova, a Lolita styl je často oblékán náctiletými, vyznavači stylu jej nepokládají za "zjevně sexuální". Ve skutečnosti, v Japonsku mnoho z nich nemělo ponětí o spojení s románem, dokud jim nebyl představen v Gothic & Lolita Bibli. Namísto toho, přívrženci tohoto stylu sebe prezentují jako děti nebo dětské panenky a vypadat "roztomile", "nádherně" nebo "elegantně" shledávají daleko více nezbytné než "sexy". Někteří lidé s objektivním pohledem na tento styl, shledávají dětský vzhled jako ofenzívu dospělých, ale lolity hájí svou volbu oblečení jako jednoduchou a cudnou s hezčí kvalitou a především mnohem méně útočnou než některé oblečení, které jsou si moderní děti schopny obléknout.

GothLoli kultura
V Japonsku jde o masově prodávaný, ačkoli ne velmi oblékaný, ale stále viditelný styl. Obzvláště v ulicích Tokia a Osaky, v televizi, manze (manga - jde o japonské slovo označující typický japonský komiks - pozn.přkl.) a počítačových hrách. Móda je vyznávána celosvětově díky publikacím pro cizince Japonského magazínového souboru FRUiTS, kde se vyčnívající styl dokonce mísí s jinými bizardními trendy mládeže v Japonsku. Nejvíce se u Gothic Lolit dbá na módu, ale stále jsou zde tací, kteří se pokládají za "Gothic Lolity" podle definice. Nejvíce viditelná a přímočará v tomto je sebeprohlášená loli-goth a "electro fag" Mike Diva z americké electro skupiny Vyncent Flaw.

Gothic Lolita mimo Japonsko
Mimo Japonsko je Lolita móda stále okrajová záležitost, ikdyž se pomalu začala rozšiřovat do ostatních zemí. GothLoli dál s cosplay ( - název vznikl spojením dvou anglických slov "costume" (kostým) a "roleplay" (hraní určité role) jde o Japonskou subkulturu založenou na oblékání se jako postavy z mangy, anime, počítačových her, románů, televizních seriálů atd. - pozn.přkl.) a jinými japonskými kulturními fenomény, mohou být někdy viděny na koncertech a anime srazech po celé Velké Británii, Austrálii, Francii, Holandsku a Spojených státech, ačkoli někteří jedinci věrně oddaní módě budou tvrdit, že Gothic Lolita není jen vkusný kostým, spíše způsob života. Lolita styl se zatím mimo Japonsko nestal tak masově prodávaným. Největší značky, jako Metamorphose temps de fille, Baby - The Stars Shine Bright a Funhouse rozpoznaly mezinárodní seznamování se s Lolita módou a začaly dodávat zboží na mezinárodní trh. Ještě to ovšem není moc rozšířené, stejně jako mnoho oblečení od ne-Japonských návrhářů stále není GothLoli komunitou přijímáno, pro přílišnou příbuznost k britským "goths" a nebo francouzskému "maid look" a protože nedosahuje tak vysoké kvality jako drahé japonské oblečení. Gothic Lolita magazíny jsou snadno k dostání na internetu a v japonských knihkupectvích, které také obchodují s anime a mangou.

Nákupy
V současné době je komerčním střediskem Gothic Lolita subkultury obchodní dům Marui Young v Shinjuku (část Tokia - pozn.přkl.) po té, co byl jeho předchůdce Marui One na konci srpna 2004 uzavřen. Tento obrovský obchodní dům, zaměřený na módu mladých, má 4 poschodí věnované pouze Gothloli a příbuzným stylům. Některé Gothloli butiky se dají nalézt také v oblasti mezi Harajuku a Shibuya.

Goth a Gothloli
"Gothloli" jako módní styl není tak pevně spojen se specifickým stylem hudby nebo zájmů jako Goth a jednotliví vyznavači Gothloli módy mohou poslouchat širokou škálu hudby zahrnující regulérní pop a rock.
V Japonsku jsou Goths minoritní subkulturou pouze s několika následovateli, částečně proto, že důraz na vizuální identitu v japonské kultuře mladých vytváří jiné faktory než hudba a literaturam, které se staly méně důležitými znaky. A možná částečně protože křesťanství není nedílnou součástí společnosti. V Japonsku lidé, kteří někdy slyšeli pojem "Goth" obvykle předpokládají, že jde o zkratku "Gothic Lolita" , kromě Goths samotných, kteří velmi zdůrazňují rozdíly. Rovněž někteří nejaponští pozorovatelé se domnívají, že "Gothloli" je Japonská verze "Goths" čistě v podobnosti módy.
Dříve v Tokiu, nejvštší "goth" klubové události, jako "Tokyo Dark Castle" , mohly také přitahovat znatelnou část vyznavačů Gothloli stylu. Ačkoli, do roku 2005 se jejich počet zmenšoval a podobné dění nyní přitahuje zejména více typické goth, industrial a metal fanoušky. Koncerty visual kei kapel jsou často navštěvovýny spoustou GothLoli, ale naopak menším počtem goths.

Anime a Manga
Více než méně často "lolita" v anime a manze je zpravidla cosplay ( = kostým podle oblíbené postavy z anime či mangy - pozn. přkl.) a tudíž ne skutečná lolita móda.
Některé hlavní mangy a anime uvádějící Gothic Lolita styl jsou Paradise Kiss, Coyote Ragtime Show, Le Portrait de Petit Cossette, Le Chevalier d´Eon, Rozen Maiden, Godchild, Tsukuyomi - Moon Phase, Othello, xxxHilic, Trinity Blood, Pitaten, Vampire Knight , spousta prací od Kaori Yuki a všechno od Mitsukazu Mihara.
Yamato Nadeshiko Shichi Henge, anime z roku 2006 známé také jako The Wallflower, představuje jako hlavní charaktery čtyři sestry navštěvující střední školu, které jsou nazývané GothLoli sestry (Lassine, madeline, Roxanne a Yvone). Jsou zobrazeny čistě jako komediální prvek a vždy opouští scénu s pokřikem: "Goth! Goth! Loli! Loli!"
V některých mangách jako například Othello, je Lolita móda zobrazována jako způsob individualzace a cesta jak se stát méně stydlivým. Většina těchto titulů přitahuje v první řadě mužské fanoušky více než Lolity samy o sobě, ačkoli velké množství Lolitek se dá potkat na manga akcích jako Comiket (největší světové komiksové shromáždění, konající se dvakrát ročně v Tokiu - pozn.přkl.)
Často nakupují doujinshi ( japonské nebo anglické mangy či romány, které autor sám vydal - pozn.přkl.) založené na jejich oblíbených kapelách, panenkách a filmových postavách. Některé se zajímají i o jiný druh oblékání se, které zahrnuje cosplay. Ačkoli, GothLoli styl by neměl zahrnovat cosplay, protože jde o alternativní módu.
Většina Lolitek, zvláště ty, které se do stylu oblékají denně, uvádí : "my stále opakujeme, že nejsme cosplay, ale oni nás neposlouchají. Samozřejmě, že z toho nejsme nadšené, ale nemůžeme proti tomu nic dělat."
Poznámky o tom, že tento styl je cosplay pocházejí obvykle od tzv. otaku (posměšný japonský termín poukazující na lidi s fanatickými zájmy, zvláště ohledně mangy a anime - pozn. přkl.), kteří o této módě ví jen díky anime a manze.

Dresses

4. září 2008 v 18:48 | Lili_Díamond

Clothes

4. září 2008 v 18:34 | Lili_Diamond
T.U.K. Black And White Striped Anchor Chunky Heels

Converse

1. září 2008 v 19:00 | Lili

Boticky

1. září 2008 v 18:47 | Lívia

Conversky *1

31. srpna 2008 v 18:45 | Lili

Podkolienky a ponozky

29. srpna 2008 v 14:37 | Lívia

Emo Doplnky

29. srpna 2008 v 14:36 | Lívia

Bizuteria

29. srpna 2008 v 14:34 | Lívia

Tricka A mikinky

29. srpna 2008 v 14:33 | Lívia

Dalsie Converky

29. srpna 2008 v 14:33 | Lívia

Emo Balerinky

28. srpna 2008 v 18:00 | Lívia

Emo Navleky

28. srpna 2008 v 17:59 | Lívia

Converse

28. srpna 2008 v 17:57 | Lívia

Clothes

28. srpna 2008 v 17:57 | Lívia

conversky

28. srpna 2008 v 17:44 | Lívia
CONVERSE_by_lulalilelo.jpg
Converse_by_pinkfairy3.jpg
converse_by_ze_punky_death.jpg

Emo Clothes

28. srpna 2008 v 17:35 | Lívia

Kabelky

17. srpna 2008 v 1:00 | Lívia

The Nightmare Before Christmas

15. srpna 2008 v 15:57 | Lívia

oblecenie Hello Kitty

22. června 2008 v 12:54 | Lívia
Hello Kitty Lavender Hearts Tee
 
 

Reklama